Licensed to Riggs High School          Hy-Tek's Meet Manager 4/20/2012 08:31 PM
                   Pierre American Region Relays - 4/20/2012                   
                              Pierre South Dakota                              
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Heck, Kari             Sioux Falls              12.06q  4 
  2       Ireland, Brooke        Sturgis Brow             12.68q  3 
  3    47 Schmitz, Kelsey        Pierre                   12.92q  1 
  4       Rist, Brynne           Brandon Vall             13.05q  4 
  5       Coats, Emily           Rapid City C             13.06q  2 
  6       Grimshaw, Eireann      Todd County              13.17q  1 
  7       Gaetze, Amy            Mitchell                 13.29q  1 
  8       Johnson, Mical         Sioux Falls              13.37q  3 
  9       Jorgenson, Evelyn      Brandon Vall             13.44   2 
  9       Shillingstad, Sydn     Huron                    13.44   3 
 11       Herrick, Courtney      Brandon Vall             13.45   2 
 12       Maxon, Kiana           Rapid City C             13.56   1 
 13       Paulson, Emily         Mitchell                 13.63   4 
 14       Gardner, Raysha        Winner                   13.82   4 
 15       Larson, Ashley         Mitchell                 13.92   2 
 16       Schuck, Andie          Sturgis Brow             14.03   4 
 17       Ballinger, Whitney     Todd County              14.11   2 
 18       Albers, Alise          Sioux Falls              14.18   3 
 19       Norman, Hailey         Stanley Coun             14.23   3 
 20       Ryckman, Cody          Stanley Coun             14.34   1 
 21    61 Hillestad, Alexand     Pierre                   14.39   2 
 22    50 Faddoul, Brittni       Pierre                   14.63   3 
 23       Smith, Nicole          Stanley Coun             14.73   4 
 24       Stoltenburg, Kelse     Huron                    14.74   2 
 25       DeMers, Haley          Winner                   14.77   1 
 26       Henke, Franziska       Huron                    15.07   1 
 27       Turnquist, Baleigh     Winner                   15.62   1 
 28       Swalley, Tyra          Todd County              15.74   3 
 --       Burke, Malika          Rapid City C                DQ   4 
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Heck, Kari             Sioux Falls              12.14    10  
  2       Ireland, Brooke        Sturgis Brow             12.66     8  
  3    47 Schmitz, Kelsey        Pierre                   13.04     6  
  4       Coats, Emily           Rapid City C             13.06     4  
  5       Rist, Brynne           Brandon Vall             13.10     2  
  6       Grimshaw, Eireann      Todd County              13.15     1  
  7       Gaetze, Amy            Mitchell                 13.42  
  8       Johnson, Mical         Sioux Falls              13.44  
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Heck, Kari             Sioux Falls              25.33   4   10  
  2    66 Dowling, Courtney      Pierre                   26.46   4    8  
  3       Miedema, Mearah        Sioux Falls              26.91   3    6  
  4    47 Schmitz, Kelsey        Pierre                   27.19   4    4  
  5       Vandebrake, Peyton     Sioux Falls              27.53   4    2  
  6    25 Snyder, Tory           Pierre                   27.57   3    1  
  7       Grimshaw, Eireann      Todd County              28.06   4 
  8       Burke, Malika          Rapid City C             28.27   3 
  9       Paulson, Emily         Mitchell                 28.65   2 
 10       Weeks, Grace           Rapid City C             28.83   3 
 11       Ballinger, Whitney     Todd County              29.09   1 
 12       Peterson, Samantha     Brandon Vall             29.16   3 
 13       Dykstra, Rebecca       Brandon Vall             29.44   3 
 14       Schuck, Andie          Sturgis Brow             29.68   2 
 15       Hanson, Kara           Mitchell                 29.90   1 
 16       Norman, Hailey         Stanley Coun             30.17   2 
 17       Harrison, Kayla        Huron                    30.70   3 
 18       Schuyler, Sydney       Winner                   30.73   2 
 19       Smith, Nicole          Stanley Coun             30.90   1 
 20       Littau, Dusti          Winner                   31.00   2 
 21       Rathjen, Bailey        Huron                    31.35   1 
 22       DeMers, Haley          Winner                   31.38   1 
 23       Whaley, Cheyenne       Stanley Coun             31.73   1 
 24       Swalley, Tyra          Todd County              34.55   1 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Heck, Kari             Sioux Falls              55.25   4   10  
  2       Ireland, Brooke        Sturgis Brow             57.41   4    8  
  3    34 Leong, Eileen          Pierre                 1:00.97   4    6  
  4       Farnham, Megan         Mitchell               1:01.28   4    4  
  5       Hoover, Lexy           Brandon Vall           1:02.19   3    2  
  6    66 Dowling, Courtney      Pierre                 1:02.21   4    1  
  7       Lyle, Olivia           Sturgis Brow           1:02.45   4 
  8       Maxon, Kiana           Rapid City C           1:03.00   3 
  9       Munsen, Naomi          Mitchell               1:03.05   3 
 10       Jorgenson, Evelyn      Brandon Vall           1:03.11   4 
 11       VanDenHemel, Kelse     Stanley Coun           1:04.58   2 
 12       Heerts, Danielle       Sioux Falls            1:06.18   3 
 13       Halverson, Haley       Winner                 1:06.25   3 
 14       Grimshaw, Eireann      Todd County            1:06.40   4 
 15       Knecht, Kelsey         Sioux Falls            1:06.42   3 
 16    15 Brandt, Courtney       Pierre                 1:07.13   3 
 17       Rathjen, Bailey        Huron                  1:07.73   2 
 18       Peterson, Samantha     Brandon Vall           1:08.77   2 
 19       Whaley, Cheyenne       Stanley Coun           1:09.41   1 
 20       Hennebold, Kristin     Winner                 1:09.69   2 
 21       Schuyler, Sydney       Winner                 1:10.15   2 
 22       Gunsch, Shelby         Mitchell               1:10.56   1 
 23       Harrison, Kayla        Huron                  1:12.58   1 
 24       Whirlwind Soldier,     Todd County            1:13.34   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Ireland, Brooke        Sturgis Brow           2:28.38    10  
  2       Kearney, Kelsi         Sioux Falls            2:29.84     8  
  3    34 Leong, Eileen          Pierre                 2:30.22     6  
  4       Broderick, Bailey      Rapid City C           2:31.92     4  
  5       Presler, Sarah         Brandon Vall           2:32.61     2  
  6    46 Claussen, Stevi        Pierre                 2:34.18     1  
  7    12 Zimmerman, Ashley      Pierre                 2:34.29  
  8       VanDenHemel, Kelse     Stanley Coun           2:34.98  
  9       Aware, Aveen           Sioux Falls            2:35.47  
 10       Costello, Carley       Sioux Falls            2:35.51  
 11       Behrend, Kaitlin       Brandon Vall           2:35.89  
 12       Kelly, Alex            Sturgis Brow           2:37.23  
 13       Forster, Katherine     Brandon Vall           2:39.95  
 14       Moon, Cassidy          Huron                  2:47.03  
 15       Brandt, Amy            Rapid City C           2:50.22  
 16       Neugebauer, Sidney     Mitchell               2:52.95  
 17       Whirlwind Soldier,     Todd County            3:04.74  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Peterson, Kahlie       Sturgis Brow           5:16.38    10  
  2    48 Propst, Rachel         Pierre                 5:17.02     8  
  3       Kearney, Kelsi         Sioux Falls            5:19.87     6  
  4       Nitz, Kaija            Brandon Vall           5:22.17     4  
  5       Steen, Nakaila         Rapid City C           5:33.47     2  
  6    54 Polak, Sarah           Pierre                 5:38.67     1  
  7       Applegate, Taylor      Sturgis Brow           5:42.45  
  8       Enos, Regan            Rapid City C           5:44.14  
  9       Spurlin, Brianna       Brandon Vall           5:51.35  
 10       Sudbeck, Emily         Mitchell               5:54.09  
 11    57 Mullen, Jory           Pierre                 5:57.20  
 12       Schobert, Ashley       Brandon Vall           6:06.63  
 13       Lang, Michaela         Rapid City C           6:10.95  
 14       Gauer, Shelby          Huron                  6:12.29  
 15       Severson, Haley        Sioux Falls            6:12.90  
 16       Richey, Emily          Winner                 6:23.79  
 17       Ramsay, Sarah          Mitchell               6:27.90  
 18       Knight, Julie          Mitchell               6:29.07  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1    48 Propst, Rachel         Pierre                11:36.58    10  
  2       Straatmeyer, Adeli     Rapid City C          11:51.37     8  
  3    54 Polak, Sarah           Pierre                11:52.77     6  
  4       Mayforth, Rachel       Rapid City C          12:01.77     4  
  5       Applegate, Taylor      Sturgis Brow          12:03.61     2  
  6       Johnson, Coryn         Sioux Falls           12:15.29     1  
  7    55 Iverson, Aspen         Pierre                12:29.46  
  8       Poberezhnik, Sneez     Sioux Falls           12:33.46  
  9       Rahn, Shelby           Brandon Vall          12:39.47  
 10       Nitz, Kaija            Brandon Vall          12:40.00  
 11       McCormick, Courtne     Rapid City C          13:03.92  
 12       Krause, Mary           Mitchell              13:15.51  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Oostra, Jordyn         Rapid City C             15.71q  3 
  2       Diez, Dayna            Winner                   15.82q  2 
  3    39 Johnson, Tess          Pierre                   15.87q  2 
  4    30 Severyn, Kaitlyn       Pierre                   15.98q  2 
  5       Solano, Ashley         Rapid City C             16.08q  1 
  6       Durland, Hayley        Sioux Falls              16.27q  1 
  7    33 Berg, Katie            Pierre                   16.41q  3 
  8       Weier, Lexie           Mitchell                 16.42q  1 
  9       Sumner, Emme           Brandon Vall             16.43   3 
 10       Mathis, Katie          Winner                   16.46   2 
 11       Rew, Ellie             Mitchell                 16.67   1 
 12       Ervin, Leah            Sioux Falls              17.08   3 
 13       Schneider, Kamelia     Huron                    18.03   1 
 14       Zell, Samantha         Huron                    18.93   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Oostra, Jordyn         Rapid City C             15.57    10  
  2       Diez, Dayna            Winner                   15.75     8  
  3       Solano, Ashley         Rapid City C             15.77     6  
  4    39 Johnson, Tess          Pierre                   16.08     4  
  5    30 Severyn, Kaitlyn       Pierre                   16.17     2  
  6       Durland, Hayley        Sioux Falls              16.24     1  
  7    33 Berg, Katie            Pierre                   16.28  
  8       Weier, Lexie           Mitchell                 16.83  
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Oostra, Jordyn         Rapid City C             46.59   2   10  
  2       Durland, Hayley        Sioux Falls              48.17   2    8  
  3       Solano, Ashley         Rapid City C             49.61   2    6  
  4       Ervin, Leah            Sioux Falls              51.37   1    4  
  5       Miedema, Mearah        Sioux Falls              51.71   1    2  
  6    33 Berg, Katie            Pierre                   52.64   1    1  
  7    39 Johnson, Tess          Pierre                   53.07   2 
  8    30 Severyn, Kaitlyn       Pierre                   53.12   2 
  9       Geppert, Kylee         Mitchell                 55.20   1 
 10       Ryckman, Cody          Stanley Coun             57.35   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rapid City Central  'A'                               50.75   2   10  
  2 Sioux Falls Washington  'A'                           51.85   2    8  
  3 Mitchell  'A'                                         52.20   2    6  
  4 Pierre  'A'                                           52.98   2    4  
     1) 25 Snyder, Tory                 2) 39 Johnson, Tess               
     3) 33 Berg, Katie                  4) 56 Halverson, McKenna          
  5 Winner  'A'                                           53.76   1    2  
  6 Sturgis Brown  'A'                                    55.26   1    1  
  7 Huron  'A'                                            55.54   1 
  8 Stanley County  'A'                                   57.24   1 
 -- Brandon Valley  'A'                                      DQ   2 
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brandon Valley  'A'                                 1:46.77   2   10  
  2 Sioux Falls Washington  'A'                         1:47.79   2    8  
  3 Rapid City Central  'A'                             1:48.58   2    6  
  4 Pierre  'A'                                         1:49.05   2    4  
     1) 25 Snyder, Tory                 2) 29 Raecke, Elizabeth           
     3) 26 Bondy, Anna                  4) 47 Schmitz, Kelsey             
  5 Mitchell  'A'                                       1:51.30   1    2  
  6 Winner  'A'                                         1:53.15   1    1  
  7 Sturgis Brown  'A'                                  1:53.44   2 
  8 Stanley County  'A'                                 1:59.13   1 
  9 Huron  'A'                                          1:59.32   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Pierre  'A'                                         4:08.84    10  
     1) 34 Leong, Eileen                2) 26 Bondy, Anna                 
     3) 29 Raecke, Elizabeth            4) 47 Schmitz, Kelsey             
  2 Rapid City Central  'A'                             4:09.17     8  
  3 Sturgis Brown  'A'                                  4:10.15     6  
  4 Brandon Valley  'A'                                 4:10.94     4  
  5 Mitchell  'A'                                       4:11.73     2  
  6 Sioux Falls Washington  'A'                         4:17.46     1  
  7 Huron  'A'                                          4:39.13  
 -- Winner  'A'                                              DQ  
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Rapid City Central  'A'                             9:53.43    10  
     1) Brandt, Amy                     2) Mayforth, Rachel               
     3) Broderick, Bailey               4) Hearn, Hannah                  
  2 Sioux Falls Washington  'A'                         9:59.23     8  
  3 Brandon Valley  'A'                                10:13.10     6  
  4 Pierre  'A'                                        10:18.96     4  
     1) 1 Meintsma, Allison             2) 55 Iverson, Aspen              
     3) 3 Gortmaker, Libby              4) 12 Zimmerman, Ashley           
  5 Sturgis Brown  'A'                                 10:28.91     2  
  6 Mitchell  'A'                                      10:52.78     1  
  7 Huron  'A'                                         11:33.34  
 
Girls 1600 Sprint Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mitchell  'A'                                       4:27.56    10  
  2 Brandon Valley  'A'                                 4:30.11     8  
  3 Sturgis Brown  'A'                                  4:31.60     6  
  4 Sioux Falls Washington  'A'                         4:33.60     4  
  5 Pierre  'A'                                         4:35.48     2  
  6 Rapid City Central  'A'                             4:42.50     1  
  7 Winner  'A'                                         4:53.81  
  8 Huron  'A'                                          4:56.38  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Mellegard, Katrina     Rapid City C           5-01.00    10  
  2    11 Burley, Gena           Pierre                J5-01.00     8  
  3       Willis, Olivia         Mitchell               4-11.00     6  
  4    26 Bondy, Anna            Pierre                 4-09.00     4  
  5       Gienger, Shelby        Stanley Coun           4-07.00     2  
  6    40 DeMoss, Whitney        Pierre                J4-07.00     1  
  7       Prosser, Lynsey        Sturgis Brow          J4-07.00  
  8       Westcott, Ashley       Brandon Vall           4-05.00  
  9       Zell, Samantha         Huron                 J4-05.00  
 --       Littau, Dusti          Winner                      NH  
 --       Simmermon, Tiadra      Mitchell                    NH  
 --       Toles, Aerial          Rapid City C                NH  
 --       Burch, Eden            Brandon Vall                NH  
 --       Schneider, Kamelia     Huron                       NH  
 --       Dickson, Kaiya         Sturgis Brow                NH  
 --       Peterson, Kahlie       Sturgis Brow                NH  
 --       Weeks, Grace           Rapid City C                NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Crandall, Courtney     Rapid City C          11-02.00    10  
  2       Musil, Tessa           Huron                  9-06.00     8  
  3       Chase, Lexy            Huron                 J9-06.00     6  
  4       Lyon, Klara            Sturgis Brow           9-00.00     3  
  4       Kost, McKinsey         Rapid City C           9-00.00     3  
  6       Cassen, Courtney       Sturgis Brow          J9-00.00     0.5
  6       Schneider, Kamelia     Huron                 J9-00.00     0.5
  8       Solano, Ashley         Rapid City C           8-06.00  
  9    35 Buchholtz, Karissa     Pierre                 7-06.00  
 --    49 Gesinger, Logan        Pierre                      NH  
 --    64 Stout, Tara            Pierre                      NH  
 --       Murray, Hailey         Brandon Vall                NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Heck, Kari             Sioux Falls           19-00.00    10  
  2       Mathis, Katie          Winner                16-04.50     8  
  3       Herrick, Courtney      Brandon Vall          16-02.50     6  
  4       Palmer, Tara           Mitchell              15-10.50     4  
  5       Rew, Ellie             Mitchell              15-09.50     2  
  6       Coats, Emily           Rapid City C          15-06.50     1  
  7       King, Asia             Huron                 15-05.00  
  8       Albers, Alise          Sioux Falls           15-00.50  
  9       Anderson, Brittany     Rapid City C          15-00.00  
 10       Willis, Olivia         Mitchell              14-11.00  
 11    56 Halverson, McKenna     Pierre                14-10.50  
 12       Dickson, Kaiya         Sturgis Brow          14-06.00  
 13       Madsen, Mariah         Sioux Falls           14-04.50  
 14       Hossle, Kamber         Winner                14-03.50  
 15    51 Keller, Bailey         Pierre                13-11.00  
 16       Urbaniak, Taryn        Sturgis Brow          13-06.00  
 17       Passolt, Brooke        Sturgis Brow          13-04.00  
 18    27 Palmer, Micah          Pierre                13-03.00  
 19       Baszler, Courtney      Huron                 12-10.50  
 20       Turnquist, Baleigh     Winner                10-03.00  
 --       Wahl, Abigail          Rapid City C                ND  
 --       Johnson, Michelle      Huron                       ND  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Erlandson, Kaylynn     Brandon Vall          35-10.00    10  
  2       Toles, Aerial          Rapid City C          35-01.50     8  
  3    56 Halverson, McKenna     Pierre                34-01.00     6  
  4       Anderson, Brittany     Rapid City C          33-11.00     4  
  5       Herrick, Courtney      Brandon Vall          33-10.50     2  
  6       Wahl, Abigail          Rapid City C          33-07.50     1  
  7       King, Asia             Huron                 33-03.00  
  8       Volesky, Taylor        Mitchell              33-01.00  
  9       Vandebrake, Peyton     Sioux Falls           31-04.00  
  9       Palmer, Tara           Mitchell              31-04.00  
 11    40 DeMoss, Whitney        Pierre                31-01.00  
 12       Volek, Jesse           Mitchell              30-11.50  
 13       Urbaniak, Taryn        Sturgis Brow          29-10.00  
 14       Littau, Dusti          Winner                29-02.50  
 15       Passolt, Brooke        Sturgis Brow          28-09.50  
 16       Baszler, Courtney      Huron                 28-01.00  
 17       Harrison, Kayla        Huron                 27-01.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Mayer, Michaela        Sioux Falls           41-04.50    10  
  2    60 Palmer, Sydney         Pierre                38-00.00     8  
  3       Sudbeck, Abby          Mitchell              35-01.50     6  
  4       Olson, Britney         Rapid City C          34-03.00     4  
  5       Tippmann, Samantha     Rapid City C          34-02.00     2  
  6    28 Bennett, Megan         Pierre                34-01.00     1  
  7       Hanson, Cassidy        Winner                32-09.00  
  8       Herman, Deloris        Winner                32-05.00  
  9       Wilson, Kerry          Sturgis Brow          31-08.50  
 10       Westcott, Ashley       Brandon Vall          29-09.00  
 11       Brannan, Chelsey       Brandon Vall          29-03.00  
 12       Holt, Tori             Rapid City C          29-00.00  
 13    52 Lewis, Chantel         Pierre                28-10.50  
 14       Felix, Brindi          Winner                28-03.50  
 15       Davis, Robin           Stanley Coun          28-01.00  
 16       Iverson, Sierra        Stanley Coun          27-09.00  
 17       Torbergson, Ida        Mitchell              27-05.00  
 18       Lindgren, Dennee       Sturgis Brow          24-06.00  
 19       Werdel, Whitney        Sturgis Brow          24-03.50  
 20       Muchow, Ericka         Sioux Falls           23-04.00  
 21       Iburg, Shelly          Mitchell              22-07.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Tippmann, Samantha     Rapid City C            113-03    10  
  2    60 Palmer, Sydney         Pierre                  112-09     8  
  3       Mayer, Michaela        Sioux Falls             111-07     6  
  4       Macleod, Searra        Rapid City C            108-03     4  
  5    23 Sears, Rhiannon        Pierre                  101-10     2  
  6       Wilson, Kerry          Sturgis Brow            101-07     1  
  7       Sudbeck, Abby          Mitchell                100-05  
  8    52 Lewis, Chantel         Pierre                   94-09  
  9       Herman, Deloris        Winner                   90-05  
 10       Beldin, Katie          Brandon Vall             87-05  
 11       Hanson, Cassidy        Winner                   85-04  
 12       Iverson, Sierra        Stanley Coun             84-01  
 13       Davis, Robin           Stanley Coun             82-02  
 14       Brannan, Chelsey       Brandon Vall             81-04  
 15       Torbergson, Ida        Mitchell                 76-01  
 16       Holt, Tori             Rapid City C             75-03  
 17       Werdel, Whitney        Sturgis Brow             74-09  
 18       Felix, Brindi          Winner                   73-09  
 19       Carr, Sara             Huron                    63-03  
 20       Lindgren, Dennee       Sturgis Brow             59-07  
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Rapid City Central         146        2) Pierre                    127   
    3) Sioux Falls Washington     123        4) Sturgis Brown              57.50
    5) Brandon Valley              56        6) Mitchell                   43   
    7) Winner                      19        8) Huron                      14.50
    9) Stanley County               2       10) Todd County                 1